Włącz się do działania.
W ramach pomocy humanitarnej wspieramy ofiarami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. Ze względu na specyfikę naszego regionu szczególne wsparcie kierujemy do rodzin ofiar wypadków górniczych.
Aktualnie Caritas prowadzi projekty wspierające migrantów z 9 krajów w ramach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz punkt recepcyjny w Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.
Domy Pomocy Społecznej (DPS), to placówki niosące niezbędną pomoc osobom, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. To miejsca, gdzie osoby starsze, z niepełnosprawnościami, czy poważnie chore otrzymują profesjonalną, całodobową opiekę.
Środowiskowe Domy Samopomocy (ŚDS) to ośrodki wsparcia, które przygotowują osoby z niepełnosprawnościami do życia w społeczeństwie i funkcjonowania w środowisku. Realizują treningi funkcjonowania w codziennym życiu i umiejętności interpersonalnych. Zapewniają osobom psychicznie chorym i niepełnosprawnym intelektualnie niezbędną opiekę, wsparcie psychologiczne, terapię ruchową i ciepły posiłek.
Celem działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) jest rozwój i usprawnianie codziennego życia osób niepełnosprawnych. Przystosowanie do funkcjonowania w społeczeństwie, do życia w grupie, akceptacja samego siebie, rozwijanie sprawności psychofizycznych niezbędnych w pracy oraz przygotowanie do podjęcia pracy.
Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ) to miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Umożliwienie im pełnego zaangażowania się w życie zawodowe i społeczne to główne cele statutowe tej jednostki. Osoby z orzeczeniem o znacznym oraz o umiarkowanym (choroba psychiczna i upośledzenie umysłowe) stopniu niepełnosprawności mogą podjąć pracę między innymi w gastronomii, hotelarstwie czy w gospodarstwie rolnym.
To placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, których głównym celem jest opieka wychowawcza, pomoc w nauce, rozwijanie zainteresowań i pasji, wsparcie w rozwoju oraz działania profilaktyczne. Świetlice utrzymują stałą współpracę z rodzicami lub opiekunami prawnymi, poprzez prowadzenie dla nich zajęć edukacyjnych mających na celu zwiększenie umiejętności wychowawczych oraz konsultacje indywidualne.
Placówki Socjalizacyjne w formie mieszkań usamodzielnienia, są ukierunkowane na całodobową działalność opiekuńczo – wychowawczą, sprawowaną nad dziećmi których rodziny naturalne, z różnych względów, nie mogą sprawować nad nimi samodzielnej opieki. Misją tych placówek jest przygotowanie dzieci w niej zamieszkujących do samodzielnego życia oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje życiowe.
Bezrobotni, osoby bezdomne, uzależnione od alkoholu i narkotyków, to główni adresaci działań CIS. Centrum Integracji Społecznej to miejsce, które zapewnia im wsparcie i pomoc. Różnorodne usługi i programy mające na celu rozwijanie umiejętności społecznych, zawodowych i życiowych, są realizowane dzięki wyspecjalizowanej kadrze. Ludzie odnajdują tu siłę i umiejętności do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie.
Formuła mieszkań chronionych przygotowuje korzystających z nich niepełnosprawnych, do prowadzenia samodzielnego życia. Dodatkowo, przy udziale specjalistów Caritas zapewnia pomoc w prowadzeniu możliwie autonomicznego funkcjonowania, samostanowienia i kształtowania przestrzeni osobistej.
Dom noclegowy otwarty jest całą dobę, przez cały rok. Tworzymy tu prawdziwy dom, w którym każdy ma „własny kąt”, obowiązki i otrzymuje pomoc adekwatną do indywidualnych potrzeb.
Odgrywamy istotną rolę w trosce o chorych, zapewniając im profesjonalną opiekę medyczną.
Mapa placówekHospicjum to specjalistyczna placówka opieki medycznej, która zapewnia opiekę paliatywną osobom nieuleczalnie chorym, skupiając się na łagodzeniu bólu, zapewnieniu komfortu oraz wsparciu emocjonalnemu dla pacjenta i ich bliskich. Hospicjum domowe zaś to forma opieki paliatywnej, gdzie specjaliści udzielają wsparcia i opieki terminalnie chorym pacjentom w ich własnym domu, umożliwiając im spędzenie ostatnich dni życia w znanym i bezpiecznym środowisku.
Zakłady opiekuńczo-lecznicze są miejscami, gdzie troska, empatia i profesjonalna opieka splatają się, dając schronienie i wsparcie osobom wymagającym długotrwałej opieki ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność lub wiek. W zakładach tych świadczone są usługi medyczne, rehabilitacyjne, opiekuńcze oraz socjalne, mające na celu zapewnienie wsparcia i poprawę jakości życia pacjentów.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Miłosierdzie Boże działający w ramach Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych realizuje kontrakt z NFZ, świadcząc szereg usług medycznych i terapeutycznych.
Stacja Opieki Caritas Archidiecezji Katowickiej powstała w Gorzycach w 1995 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gminą Gorzyce, Domem Pomocy Społecznej w Gorzycach i Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Aktualnie nad Stacją ma nadzór Archidiecezjalne Hospicjum św. Jana Pawła II w Katowicach.
Wypożyczalnie sprzętu medycznego to źródło wsparcia, umożliwiające pacjentom wypożyczenie niezbędnego sprzętu takiego jak łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie czy aparaty tlenowe, co przyczynia się do poprawy ich komfortu i jakości życia. Wypożyczalnie sprzętu medycznego są kluczowym ogniwem w zapewnianiu kompleksowej opieki nad chorymi, umożliwiając pacjentom leczenie i rehabilitację w domu.
Dom św. Józefa w Katowicach w ramach działalności statutowej prowadzi rehabilitację: kinezyterapia, fizykoterapia i masaż leczniczy.
Przykładamy dużą wagę do edukacji i formacji, angażując się zarówno w rozwój najmłodszych jak również w doskonalenie umiejętności i duchowości naszych wolontariuszy.
Mapa placówekPrzedszkole działa przy Ośrodku Dzieciątka Jezus w Żorach. Placówka jest otwarta na wszystkie dzieci, również ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Niedowidzące, niedosłyszące, niepełnosprawne ruchowo, oraz autystyczne. Pracują tu specjaliści, tacy jak: logopeda, neurologopeda, psycholog, oligofrenopedagog. Przedszkole prowadzone jest w duchu katolickim, choć każdy rodzic może wybrać, czy jego pociecha będzie uczestniczyć w modlitwie i lekcjach religii.
Żłobek działa przy Ośrodku Dzieciątka Jezus w Żorach, który został powołany do istnienia 1 lutego 2021 r. Zapewniamy opiekę od 20. miesiąca do 3. roku życia. Po tym okresie zapraszamy do naszego przedszkola.
Spotkania formacyjno-warsztatowe dla Parafialnych Zespołów Caritas są okazją do wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności wolontariuszy zaangażowanych w działalność Caritas na poziomie parafialnym. W czasie tych spotkań wolontariusze rozwijają umiejętności interpersonalne i organizacyjne, co pozwala im skuteczniej pomagać potrzebującym w swoich parafiach.
Celem formacji jest kształtowanie i rozwijanie postaw chrześcijańskiej miłości, solidarności oraz troski o drugiego człowieka. Jej zadaniem jest przygotowanie i umacnianie wolontariuszy oraz pracowników Caritas do pełnienia służby na rzecz potrzebujących, poprzez edukację, szkolenia oraz rozwijanie duchowości i wartości chrześcijańskich.
Odkryj inspirujące działania charytatywne i włącz się w budowanie lepszego świata poprzez wspieranie najbardziej potrzebujących.
Wszystkie projektyRealizujemy wiele różnorodnych programów, obejmujących obszary takie jak wsparcie dzieci, ochrona środowiska, pomoc osobom ubogim oraz organizacja i koordynacja wolontariatu. Dzięki temu szerokiemu spektrum działań angażujemy się w różne sfery społeczne, wspierając osoby w trudnej sytuacji życiowej.
Aktywnie angażujemy się w prowadzenie wielu stałych i cyklicznych akcji na rzecz osób potrzebujących. Dzięki tym inicjatywom stale dążymy do poprawy warunków życia osób najbardziej potrzebujących i oferujemy im wsparcie w różnych sferach życia.
Angażujemy się w liczne projekty, pozyskując środki z różnych źródeł, co umożliwia nam wsparcie osób potrzebujących i dostarczanie istotnych usług oraz rozwiązań. Dzięki projektom możemy skuteczniej realizować naszą misję w przestrzeni publicznej.
Odkryj misję wolontariatu Caritas i dołącz do społeczności, która buduje lepszy świat.
Dowiedz się więcejSzkolne Koła Caritas (SKC) inspirują uczniów szkół podstawowych i średnich do działania na rzecz potrzebujących. Ich zadaniem jest angażowanie młodych serc w akcje charytatywne, wolontariat oraz edukację społeczną, kształtując w nich empatię, odpowiedzialność i chęć dzielenia się z innymi.
Parafialne Zespoły Caritas (PZC) to grupy, które angażują się w różne formy działalności charytatywnej na terenie parafii. Ich celem jest umiejętne rozpoznanie potrzeb i niesienie pomocy w lokalnej społeczności.
Centrum Wolontariatu Caritas (CWC) to centralny punkt koordynujący i wspierający wolontariuszy, zapewniający szkolenia, doradztwo oraz możliwość znalezienia odpowiednich działań wolontariackich, które odpowiadają ich zainteresowaniom i umiejętnościom.
Wolontariat indywidualny to forma zaangażowania, w której wolontariusz działa akcyjnie, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzieli się swoim czasem i talentami, niosąc nadzieję i zostawiając po sobie lepszy świat.
Projekt Laudato Si polega na zaangażowaniu wolontariuszy w działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. Wolontariusze podejmują różnorodne działania oraz inicjatywy społeczne i ekologiczne, aby współpracować z naturą i troszczyć się o nasz wspólny dom – Ziemię.
Dowiedz się więcej o najnowszych wydarzeniach, akcjach i inicjatywach Caritas!
Wszystkie newsyAktualne informacje, najświeższe wiadomości na temat naszych działań. Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi projektów, akcji charytatywnych i działalności Caritas.
To miejsce, gdzie można znaleźć szczegóły dotyczące dat, miejsc oraz tematów organizowanych przez nas wydarzeń.
Jak patrzymy na świat i jaka towarzyszy nam filozofia? Dzięki temu formatowi poznacie wiele szczegółów z wewnątrz naszej organizacji. Opowieści o codziennej pracy Caritas w formie wloga. Zobacz jak różnorodny jest Caritas.
Tornister Pełen Uśmiechów to inicjatywa, której celem jest zakup tornistrów dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Akcja nie tylko zapewnia niezbędne wyposażenie szkolne, ale przede wszystkim niesie radość i nadzieję uczniom, dając im szansę na godne rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Dane kontaktowe Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Poznaj tych, którzy na codzień starają się dać z siebie maksimum dobra.
Zobacz nasze ośrodki.
Zapoznaj się z dokumentem, który konstytuuje naszą misję.
Ponad 30 lat dzielenia się miłością z innymi – zobacz!
Jako organizacja pożytku publicznego, cyklicznie publikujemy sprawozdania merytoryczno – finansowe. W tym dziale możesz się z nimi zapoznać.
Fundacja Caritas Katowice została powołana do wspierania kościelnej działalności charytatywnej.
Każdy może włączyć się w pomoc. Dziękujemy za wszelki dar serca.
#DobroDaj to portal zbiórkowy do „zadań specjalnych”. Prowadzimy tu niecodzienne i pilne akcje charytatywne. Wspieramy np. ofiary kataklizmów, czy dzieci z uboższych rodzin, ze szczególnymi potrzebami. Każdy z Was może zgłosić tu swój projekt lub zostać dobrodajem.
Deklaracja przekazania 1,5% podatku w rozliczeniu rocznym to jedna z ważniejszych metod pozyskiwania funduszy przez Caritas. Zobacz jak to działa!
Biznes to ogromna siła, która może wspierać działania społeczne. Przedsiębiorco, kliknij i dowiedz się co proponujemy w oparciu o CSR.
Odkryj misję wolontariatu Caritas i dołącz do społeczności, która buduje lepszy świat.